Bu kısımda, gezmeyi sadece boş zamanlarda gerçekleştirilen bir aktivite olarak görmekten ziyade bir yaşam biçimine dönüştürmüş arkadaşlarımız hakkında bilgileri ve site adreslerini bulabilirsiniz.


tour-du-monde-autostop.fr

Kendi aramızda “lamba cini” adını taktığımız Jeremy, eylül 2007’den beridir yollarda. O hepimizin küçükken “En büyük hayalin nedir?” sorusuna verdiği sorusunun cevabını gerçeğe dönüştürenlerden: Jeremy otostopla dünya turu yapıyor, hem de tahmin ettiğinizden çok daha küçük bir bütçeyle... Jeremy’nin sitesinin fransızca ve ingilizce versiyonları bulunmakta, meraklısına...

pigmelerledans.blogspot.com

Uganda’da tanıştığım ve bana çok yardımcı olmuş Meltem’in blogunu sımsıcak Afrika rüzgarını hissetmek isteyen herkese öneririm.

www.ludovichubler.com

2003’te Fransa’dan otostopla dünya turuna çıkan Ludovic, beş yıl süren yolculuğunu 2008 yılında yine Fransa’da sonlandırdı. Kutuplara bile seyahat etmiş Ludovic’in efsanevi yolculuğunu anlattığı kitabı 2009’da Fransa’daki kitapçılarda yerini buldu. Ludovic’in sitesi fransızca, ispanyolca ve ingilizce olarak okunabilir.

members.virtualtourist.com/m/bbeae

Seyahat tutkusu 60'larda başlamış olan Andas, yine aynı zamanlarda bu tutkusunu meslek haline getirip havayolu şirketlerinde çalışmaya başlamış. Kırk yıl kadar süredir çeşitli havayolu firmalarında çalışmış olan Andras, şu ana kadar 1.700'den fazla uçuş yapmış ve 135'in üzerinde ülkeyi ziyaret etmiş.

www.2numundo.com

Bisikletle dünyayı dolaşan bu Portekizli çiftin biri ışık teknisyeni diğeri aktris, yakın zamanda çok sevdikleri sahneyi bırakıp yollara düşmüşler.
Siteleri portekizce, bilen varsa buyursun :)

www.voyagenficelle.net

Xavier'nin ilkokuldan arkadaşı olan Sebastien, 2010'da Avrupa üzerinden otostopla yola çıkmış ve Atlantik üzerinden Güney Amerika'ya geçmiş. Yolculuğu boyunca ekoloji, sürdürülebilir tarım konuları üzerine çalışan kişilerle görüşen, bu konudaki projeleri izleyen Sebastien "gerçekleşmesini istediğin değişimin kendisi ol" sözünü, yolculuğu boyunca öğrendiklerini başkalarıyla paylaşarak ve elinden geldiğince pratiğe geçirerek gerçeğe dönüştürüyor.

www.lespassengers.com

Guillaume Zekian, yola düşüp dünyanın çeşitli köşelerini keşfeden yüzlerce gexginden sadece biri. Ermeneli asıllı bir Fransız olan Guillaume, otobüs, bisiklet ya da otostop edenlerin aksine motosikleti tercih etmiş...

batakclo.tumblr.com

2010 ağustosunda Hindistan için yola çıkan Batak ve Clo tanıştığım en tatlı, en uyumlu çiftlerden. Şimdilerde Hindistan’da bir yetimhanede gönüllü çalışan Batak ve Clo, eko-köy projemize katılması muhtemel isimlerden. Meraklılar için sadece fransızca dilinde okunabilecek olan bloglarının adresini veriyorum.

www.globestoppeuse.com

Bu Kanadalı çılgın arkadaşımız asla sınır tanımıyor. Sürekli bir aktivite halinde olan Anick Marie’yle ileride bir kitap yapma projemiz olabilir –şu tembelliğimiz bir geçse!-